Institute for European Affairs is focusing on negotiations between Serbia and the EU as well as on strengthening the capacity of all sides involved in the process. Given the complexity and long duration of the process, the Institute brings together a large number of professionals and external experts with whom organises trainings, debates and other forms of capacity development. We want to contribute to enhanced understanding of Serbia-EU relations. The Institute provides multi-perspective trainings in order to enable active participation of professionals and citizens in the decision-making processes. The Institute actively advocates for fundamental reforms within the EU integration process and in cooperation with partners working on strengthening Serbia's capacity to face the challenges of the global world through collective action. The overall objective is active membership of Serbia in Euro-Atlantic framework for the benefit of all citizens.

Ovo su ambasadori pomirenja

Ovo su ambasadori pomirenja

Među državama u regionu već dugi niz godina vladaju neprijateljski odnosi. Ovom problemu ne pristupa se dovoljno ozbiljno, niti postoji dovoljno edukacija i seminara koji će doprineti prevazilaženju konflikata koji postoje. „Youth Reconciliation Ambassadors“ je program organizovan od strane Omladinskog Odbora za Obrazovanje potpomognut podrškom Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva, koji je učesnicima iz Bosne i Hercegovine, Srbije i sa Kosova,  pružio šansu da saznaju više o istoriji nastajanja konflikata na ovim prostorima, kao i šta se dosa da uradilo po tom pitanju težeći da ih osnaži da sarađuju u izgradnji svesti ljudi iz svojih država kako se to u budućnosti ne bi ponovilo.

Učesnici programa su kroz petodnevni seminar, od 3. do 8. septembra imali prilike da čuju neke od poznatih predavača i univerzitetskih profesora iz oblasti istorije, psihologije, sociologije, ljudskih prava i sl. Osim toga, bile su organizovane posete nekim državnim institucijama i agencijama. Učesnici su posetili Parlament Republike Srbije, gde ih je ugostio Žarko Korać, član parlamenta, zatim Ambasadu Ujedinjenog Kraljevstva, gde ih je primio i strpljivo odgovarao na pitanja, ambasador Majkl Devenport.
Osim toga, oni su posetili Agenciju za borbu protiv korupcije, Sud za ratne zločine, Centar za ljudska prava, Agenciju za zaštitu ravnopravnosti, kao i Zaštitnika građana. Sve ove posete upotpunile su saznanja koja su učesnici dobili putem predavanja i pomogle da stvore sliku o tome šta institucije koje se time bave, rade u svrhu prevazilaženja konflikata i šta su do sada uradile.Sada je na ambasadorima pomirenja da nova saznanja prenesu svojim vršnjacima kroz radionice i podignu svest svojih sugrađana o značaju izgradnje međusobnih odnosa, ohrabeni činjenicom da sve ono što se dešavalo ne treba zaboraviti, već ga treba prevazići i upamtiti kao nešto što se nikako ne sme ponoviti u budućnosti.

Slike sa ovog događaja pogledajte ovde.

Za Mingl piše: Milica Jovanović

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons