Institute for European Affairs is focusing on negotiations between Serbia and the EU as well as on strengthening the capacity of all sides involved in the process. Given the complexity and long duration of the process, the Institute brings together a large number of professionals and external experts with whom organises trainings, debates and other forms of capacity development. We want to contribute to enhanced understanding of Serbia-EU relations. The Institute provides multi-perspective trainings in order to enable active participation of professionals and citizens in the decision-making processes. The Institute actively advocates for fundamental reforms within the EU integration process and in cooperation with partners working on strengthening Serbia's capacity to face the challenges of the global world through collective action. The overall objective is active membership of Serbia in Euro-Atlantic framework for the benefit of all citizens.

Peer to Peer Education – Natalija Perišić

IMG_1715

Šta je bila tema vršnjačke edukacije i na koji način je organizovana?
 

Tema vršnjačke edukacije je bila Narodna skupština. Organizovana je uz pomoć direktorice škole koje je obezbedila prostor u kome je vršnjačka edukacija održana.

Sa učesnicima sam diskutovala o tome šta je parlament, koje uloge ima Narodna skupština u Republici Srbiji, kakve sednice postoje, kako se usvaja zakon u Republici Srbiji odnosno, koji put treba zakon da pređe od predlaganja istog do stupanja na snagu. Takođe, razgovari smo o govorništvu, debati I elementima koje treba da poseduje debata da bi bila uspešna. Pre diskusije o temi održala sam izglaganje o Omladinskom odboru za obrazovanje.

 

 

 

 

Opišite kako su reagovali učesnici vršnjačke edukacije na vaše izlaganje i kakav je uticaj ono imalo na učesnike.
 

 

Učesnici su tokom edukacije pokazali veliko interesovanje prema temi koju smo obrađivali, pažljivo su slušali moje izlaganje. Aktivno su učestvovali u razgovoru iznoseći svoja mišljenja I stavove. Takođe, postavljali su mnoga pitanja u vezi sa temom.

 

 

Koja i kakva su pitanja postavljali učesnici vršnjačke edukacije i kako ste vi na to reagovali?
 

 

Učesnici su postavljali vrlo jasna I precizna pitanja . Želeli su da čuju primere imena parlamenta koje druge države koriste unutar svojih granica, zanimalo ih je ko je najmađi, a ko najstariji narodni poslanik u Srbiji, ko bira narodne poslanike , kao I mnoga druga pitanja. Neki učesnici su bili kreativni I pitali da li se kažnjava grupa ljudi kojima je zakon namenjen ako ona nije obaveštena o stupanju zakona na snagu, a taj zakon prekrši, šta se dešava ako se usvoje dva suprotna amandmana, … Moja reakcija na pitanja učesnika je bila pozitivna I na svako pitanje su učesnici dobili odgovor. Naravno, do odgovora smo dolazili zajedno, jer su učesnici bili aktivni, a kreativnija pitanja su izazvala diskusije I “debate” među samim učesnicima jer su želeli da iznesu svoj stav I mišljenje.

 

 

IMG_1708
IMG_1707
IMG_1704

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons