Iako je svega 7% građana posetilo Kinu, 80% je smatra prijateljem Srbije, dok skoro polovina ispitanika ima pozitivan stav prema komunističkom uređenju ove zemlje. Raste broj građana koji veruju da je Kina najviše pomogla Srbiji tokom pandemije, daleko ispred EU. O odnosima sa Kinom informišu se sve više putem internet portala i društvenih mreža, a političar koji najviše radi na dobrim odnosima je Aleksandar Vučić
Drugu godinu zaredom, Institut za evropske poslove u saradnji sa Ninamedia istraživačkom kućom sproveo je u periodu od 4. do 14. marta 2022. istraživanje javnog mnjenja o odnosima Srbije i Kine. Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 1228 ispitanika na teritoriji Republike Srbije, bez Kosova i Metohije, metodom CAWI, kvantitativnim istraživanjem putem WEB panela.
Manje od polovine građana, odnosno 43%, odnos između Srbije i Kine ocenjuje ocenom 5, ocenu 4 je dalo 31%, ocenu 3 – 17%, 4% daje ocenu 2, dok je ocenu 1 dalo 2% ispitanika. Na skali od 1 do 5, gde je prosečna ocena 3, prosečna ocena odnosa između Srbije i Kine iznosi 4,13. Više prosečne ocene su dali stariji od 60 godina i mlađi od 30 godina, ispitanici osnovnog nivoa obrazovanja i stanovnici Centralne Srbije kao i ispitanici koji žive u vangradskom tipu naselja.
Gotovo tri četvrtine ispitanika (72%) veruje da će odnosi Srbije i Kine u budućnosti biti bolji, 11% ima suprotan stav, dok 17% njih nije umelo da se izjasni po ovom pitanju. Većina ispitanika koji smatraju da će odnosi Srbije i Kine biti bolji u budućnosti predstavljaju muškarci, stariji od 60 i mlađi od 30 godina, stanovnici Centralne Srbije i vangradskih naselja, dok ovaj stav slabi uz viši nivo obrazovanja. U odnosu na prethodni talas uočen pad broja ispitanih koji misle da će odnosi biti bolji.
Trećina ispitanika (33%) iznosi da se o odnosima između Srbije i Kine informiše preko televizije, zatim preko internet portala (27%), društvenih mreža (16,5%) i štampanih medija (10%), dok se 7,8% ispitanika informiše o odnosu Sbije i Kine preko porodice, prijatelja i kolega, i putem radija 3%. Na drugoj strani, 4% ispitanika je izjavilo da se ne informiše po ovom pitanju. U odnosu na prethodni talas uočen je pad broja onih koji se informišu putem TV-a i štampe, dok je porasla vrednost za internet portale i društvene mreže.
Nešto manje od dve trećine ispitanika (64%) smatra da je Srbiji najviše Kina pomogla tokom pandemije korona virusa, 11% navodi Evropsku uniju, 6% spominje Rusiju, dok se ostali odgovori javljaju u manje od 2% slučajeva. U odnosu na prethodni talas uočen je rast broja ispitanika koji navode Kinu, a opao broj svih ostalih država.
Većina ispitanika (71%) identifikuje Aleksandra Vučića kao političara koji najviše radi na dobrim odnosima Srbije i Kine, dok se ostali odgovori i drugi političari javljaju u manje od 2% slučajeva.