Institut za evropske poslove javno pita ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije na osnovu kog zakona je upućena prekršajna prijava protiv direktorke Inicijative mladih za ljudska prava Anite Mitić u vezi sa spontanim okupljanjem građana i građanki povodom odavanja počasti žrtvama genocida u Srebrenici 10. jula 2015. godine?
Institut poziva MUP da, ukoliko je prekršajna prijava upućena na osnovu Zakona o okupljanju građana („Službeni glasnik RS“, br. 51/92, 53/93, 67/93, 17/99 i 33/99, „Službeni list SRJ“, broj 21/01 i „Službeni glasnik RS“, br. 29/01 i 101/05), istu povuče bez odlaganja kao nedopuštenu.
Podsećamo da je zakon na koji se MUP poziva, Ustavni sud proglasio neustavnim 9. aprila 2015. godine u predmetu broj IУз-204/2013, što je objavljeno u Službenom glasniku RS, br. 88/2015. U odluci Ustavnog suda navodi se da je zakon: neustavno ograničavao slobodu okupljanja, neustavno se pozivao na zaštitu prava drugih, što je osnov za zabranu skupova, neustavno pravio razliku između privremene i trajne zabrane skupa i neustavno određivao pravo na sudsku zaštitu u slučaju zabrane skupa. Dugim rečima, neustavni zakon nije Inicijativi dao mogućnost da pokrene sudski spor protiv rešenja MUP-a i da on bude rešen pre samog najavljenog događaja, što je obesmišljavalo pravo na sudsku zaštitu. Isti princip zabrane skupova u poslednji čas, pozivajući se na neustavne odrednice, MUP je koristio prilikom zabrane više parada Ponosa. Takvu praksu je Ustavni sud, takođe, proglasio neustavnim u predmetima Už-5284/2011 koji se odnosi na zabranu Parade Ponosa u 2011. i Už-1918/2009 u vezi sa zabranom Parade 2009. godine. Ovakvo zakonsko regulisanje javnog okupljanja, a samim tim i izvršavanje takvog zakona, Ustavni sud proglasio je neustavnom i da je suprotno odredbama Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Na kraju, u vezi sa navodima da je PS Stari Grad genocid u Srebrenici stavila pod znake navoda, Institut poziva MUP da primenjuje svoje međunarodne obaveze i da događaje u julu 1995. u Srebrenici naziva pravim imenom: genocid. Takva kvalifijkacija je u skladu sa Zakonom o saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom „Sl. glasnik RS“, br. 72/2009“ u kome se Srbija obavezala da će sprovoditi odluke Suda. Naime, u presudi Međunarodnog suda pravde u slučaju BiH protiv SCG se: „Nalazi da je Srbija prekršila obavezu da spreči genocid, u skladu sa Konvencijom o prevenciji i kažnjavanju genocida, a u vezi sa genocidom koji se dogodio u Srebrenici u julu 1995.“.
Institut ne želi da veruje da je cilj ovakvih postupaka MUP-a zastrašivanje organizacija civilnog društva u Srbiji i poziva parlament Srbije da usvoji Zakon o okupljanju i uvaži komentare koje je civilno društvo uputilo.