U fokusu rada Instituta za evropske poslove je praćenje pregovora Srbije sa EU i jačanje kapaciteta svih uključenih u procesu. Imajući u vidu složenost i dugotrajnost ovog procesa, Institut okuplja veliki broj stručnih saradnika sa kojima organizuje treninge, debate i druga usavršavanja zato što želimo da svojim radom doprnesemo boljem razumevanju evroatlantskih integracija. Institut radi na organizovanju treninga i pružanju multiperspektivnih informacija kako bismo omogućili aktivno učešće stručne javnosti i građana u procese donošenja odluka. Institut aktivno zagovara i zalaže se za temeljne reforme u okviru pegovaračkog procesa i u saradnji sa partnerima jačamo kapacitete Srbije da se suoči sa izazovima u globalnom svetu kroz zajedničko delovanje, koje za krajnji cilj ima aktivno članstvo Srbije u evroatlantskim okvirima za dobrobit svih građana.

Politički stavovi građana Srbije

Više od četiri meseca nakon održanih parlamentarnih izbora i još uvek u iščekivanju sastava nove Vlade, podsećamo se šta su građani Srbije rekli o dosadašnjoj: najbolje ocenili rad Ane Brnabić i Ivice Dačića, najnižu ocenu dobili Trivan, Kuburović i Vukosavljević. 

Iako je već u izbornoj noći, 21. juna bilo poznato oko koga će se formirati nova Vlada, ni četiri meseca nakon izbora ne čini se da smo bliži njenom konačnom sastavu. U međuvremenu, pravimo osvrt na istraživanje javnog mnjenja koje je Institut za evropske poslove sproveo u martu na reprezentativnom uzorku od 1207 građana, u saradnji sa Ninamedia istraživačkom kućom, o političkim stavovima građana, sa fokusom na poverenje koje građani polažu u političare i ocenu rada Vlade Srbije i njenih ministara.

Tri četvrtine građana ne veruje političkim strankama, među njima je više muškaraca, ispitanika starosti do 44 godine, sa najmanje završenim srednjim nivoom obrazovanja i oni koji žive u gradskim sredinama. Ispitanici najviše veruju Srpskoj naprednoj stranci.

Čak 60% ispitanika navodi da ne veruje političarima, 25% veruje, dok njih 15% ne zna da se izjasni po ovom pitanju. Među ispitanicima koji veruju političarima u većoj meri se nalaze stariji od 60 godina, ispitanici sa završenom najviše osnovnom školom, stanovnici Centralne Srbije i vangradskih sredina. Najviše poverenja imaju u Aleksandra Vučića, zatim Ivicu Dačića, dok je Boška Obradovića, Vojislava Šešelja i Dragana Đilasa kao odgovor navelo po 0,1% upitanih građana.

Prema mišljenju ispitanika od svih članova Vlade svoj posao najbolje obavlja premijerka Ana Brnabić (25.4%), potom bivši ministar spoljnih poslova Ivica Dačić (18.6%), dok su ostali članovi Vlade navođeni u manje od 3% slučajeva. Skoro četvrtina ispitanika navodi da nijedan član Vlade ne obavlja svoj posao dobro.

Građani su upitani i da ocene dosadašnji rad ministara iz Vlade ocenama od 1 do 5. U odgovoru na ovo pitanje, Ivica Dačić – ministar spoljnih poslova (3.4) i premijerka Ana Brnabić (3.3) imaju najviše prosečne ocene, kao i najveći procenat ocene 5 kada je u pitanju evaluacija njihovog rada. Prate ih Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, i Nebojša Stefanovć, ministar unutrašnjih poslova, sa srednjom prosečnom ocenom 3,0. Istu prosečnu ocenu (2,9) dele i ministar omladine i sporta, Vanja Udovičić; ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić; kao i ministar finansija Siniša Mali. Prosečna ocena (2,8) ista je i za ministarku građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zoranu Mihajlović; ministarku bez portfelja zaduženu za demografiju i populacionu politiku Slavicu Đukić Dejanović kao i za ministra odbrane Aleksandra Vulina. Prosečnu ocenu 2,7 građani su dali Branislavu Nedimoviću, ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede; Mladenu Šarčeviću, ministru prosvete i Jadranki Joksimović, ministarki za evropske integracije. Istom ocenom (2,6) ocenjeni su i ministar rudarstva i energetike, Aleksandar Antić kao i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, dok su ocenu 2,5 dobili ministar privrede Goran Knežević, ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, ministar bez portfelja zadužen za regionalni razvoj i koordinaciju rada javnih preduzeća Milan Krkobabić, ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, ministarka pravde Nela Kuburović i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević. Najnižu prosečnu ocenu koja iznosi 2,4 dobio je ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.

Preuzmite celo istraživanje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Show Buttons
Hide Buttons