Beograd, 19. novembar 2024. Institut za evropske poslove najoštrije osuđuje instrumentalizaciju aparata prinude od strane vlasti oličene u jednoj partiji, koja sistematski zloupotrebljava tužilaštvo, policiju i bezbednosne službe protiv građana Srbije, njihovih predstavnika u parlamentu, medija, akademije, predstavnike udruženja građana i delova državne uprave koji zahtevaju odgovornost za ključne društvene i političke probleme. Posebno skrećemo pažnju na odsustvo odgovora u vezi sa tragedijom u kojoj je ubijeno 15 ljudi na autobuskoj stanici u Novom Sadu, kao i na sve češće ukazivanje na korupcionaške afere u vezi sa unosnim infrastrukturnim projektima širom zemlje.
Vlast u Srbiji zloupotrebljava institucije i resurse građana kako bi se obračunavala sa kritičarima. Nezakonita pritvaranja, tendenciozni sudski procesi, iznude iskaza pod pritiskom i prisiljavanje na sporazume o priznanju krivice predstavljaju mehanizme kojima se obeshrabruje svaki oblik kritike prema radu državnih organa i lokalne samouprave. Ovo je opasno po demokratiju, vladavinu prava i budućnost naše zemlje.
Takva praksa nije samo suprotna osnovnim načelima pravne države, već i preuzetim obavezama Srbije u okviru pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom. Gušenje glasa kritike uz korišćenje sredstava građana Srbije i zloupotrebu njihovih institucija mora odmah prestati.
Podsećamo javnost da ni nakon godinu dana nisu utvrđeni odgovorni za nestanak Danke Ilić, sumnjivu smrt Dalibora Dragijevića, tragediju u kojoj je stradalo devet učenika i radnik obezbeđenja u Osnovnoj školi Ribnikar, masakr u Duboni i Malom Orašju, kao ni za tone ilegalnog oružja pronađene u kući oca osumnjičenog, niti za ranije prijave podnete protiv odgovornih u ovim slučajevima. Ova nedela su samo poslednja u nizu za koje nismo videli širu odrgovornost nosioca vlasti, a svakako ne zaboravljamo ni rušenja u Savamali kao ni pad helikoptera i gubitak života pilota majora Omera Mehića, pilota kapetana Milovana Đukarića, zastavnika Nebojše Drajića, mehaničara letača Ivana Miladinovića, lekara Dževada Ljajića, anesteziologa Miroslava Veselinovića i bebe iz porodice Ademović stare od nekoliko dana. Nismo videli odgovorne ni za ubistvo Olivera Ivanovića, nestanak i smrt Vladimira Cvijana i nesreću na naplatnoj rampi Doljevac u kojoj je život izgubila Stanika Gligorijević. Nema još odgovornih ni za polje marihuane u Jovanjici, državnu krađu u Krušiku i satanizovanje Aleksandra Obradovića, pljačku građana u EPS-u kao i desetine drugih ozbiljnih kršenja zakona koji navode na korupciju i cvetanje organizovanog kriminala.
Društvo u kojem se pravila selektivno primenjuju, a sila zakona koristi samo za zaštitu političke moći, osuđeno je na moralnu, pravnu i ekonomsku propast.
Institut za evropske poslove poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova, tužilaštva i Bezbednosno-informativnu agenciju da se vrate u zakonske okvire i prestanu sa sprovođenjem nezakonitih naloga. Apelujemo na službenike ovih institucija, koji poseduju integritet i etiku, da se suprotstave zloupotrebama i stanu u odbranu zakona, građanskih prava i sloboda.
Istovremeno, pozivamo sve državne službenike i službenice u organima državne uprave i lokalne samouprave da odbiju da budu oruđe u rukama partijske samovolje i da svoj posao obavljaju isključivo u interesu građana, zakona i pravde.
Vladavina prava i demokratija nisu privilegija, već osnovno pravo svakog građanina Srbije. Urušavanje tih vrednosti vodi nas u autoritarizam, a posledice će snositi svi – i oni koji ga danas omogućavaju.
Protesti su osnovni instrument građanskog izražavanja nezadovoljstva i zalaganja za društvene promene, zagarantovani Ustavom Republike Srbije kao temeljno pravo svakog građanina. Oni predstavljaju ključni mehanizam demokratskog društva, kroz koji građani mogu slobodno ukazati na nepravde, zahtevati odgovornost vlasti i doprineti izgradnji pravednijeg društva. Kao deo evropske demokratske tekovine, pravo na mirno okupljanje i izražavanje mišljenja ne samo da je zaštićeno, već se smatra osnovom funkcionalne demokratije i odgovorne vlasti. Svaki pokušaj gušenja protesta predstavlja direktan udar na vladavinu prava i udaljava Srbiju od evropskih vrednosti i standarda kojima teži.