Iako mnogi od nas nisu ni bili svesni toga, naše detnjstvo obeležilo je nekoliko ozbiljnih oružanih sukoba, čiji su tragovi, nažalost, još uvek tu. Imajući to u vidu, program Omladinski ambasadori pomirenja ima za cilj da pruži mladim ljudima u regionu (Bosna i Hercegovina, Makedonija, Kosovo i Srbija) priliku da razgovaraju i uporede iskustva svojih društava u procesima tranzicije i pomirenja u regionu koristeći evropske integracije kao pomoćni mehanizam. Jedan od učesnika pomenutog programa bio je Beograđanin Nikola Burazer, student Fakulteta političkih nauka, koji ekskluzivno za Roommate magazin govori o svom iskustvu u ovom projektu.
1. Ko su omladinski ambasadori pomirenja i koja je njihova misija?
– Omladinski ambasadori pomirenja su učesnici istoimenog programa Omladinskog odbora za obrazovanje, koji se održava uz podršku Britanske vlade. Program okuplja studente i mlade profesionalce iz regiona, sa ciljem da stvori regionalnu mrežu mladih koji će aktivno raditi na procesu pomirenja i doprineti mu u okviru svojih mogućnosti. Naša misija jeste kontinuiran rad na pomirenju među građanima država u regionu, na kako udruženo, tako i individualno. Program je započeo seminarom u Beogradu, a nastavlja se aktivnošću ambasadora u svojim društvima.
2. Koliko ljudi je učestvovalo u programu i iz kojih zemalja?
– Učesnici programa su studenti i mladi profesionalci iz Srbije, Kosova, Makedonije i Bosne i Hercegovine. U okviru moje generacije Omladinskih ambasadora pomirenja, u progamu učestvuje 20 mladih iz regiona. Kako je ovo četvrta generacija učesnika programa, broj ide i do 80 mladih ljudi.
3. Koje ste sve institucije obišli tokom trajanja seminara u Beogradu?
– Obišli smo Narodnu skupštinu Srbije, Vladu Srbije, Specijalni sud za ratne zločine, Fond za humanitarno pravo, Šefa delegacije EU u Srbiji Majkla Dejvenporta i Ambasadu Republike Hrvatske, a predavanja su nam držali i mnogi drugi predstavnici međunarodnih i nevladinih organizacija, kao i profesori Univerziteta u Beogradu.
4. Na kakav ste prijem naišli?
– Nisam bio iznenađen toplim prijemom na koji smo naišli u institucijama koje smo obilazili. Međutim, rekao bih da su kolege ambasadori iz regiona bili veoma zadovoljni prijemom i da su veoma ohrabreni onim što su ovde videli. Rekao bih da su ovakvi događaji upravo onakve spone među ljudima koje mogu pomoći pomirenju. Pozitivno iskustvo Albanaca i Bošnjaka u Beogradu, kao i pozitivno iskustvo Srba u Prištini ili Sarajevu veoma su snažno sredstvo za postizanje pomirenja.
5. Šta je ono najznačajnije što ste naučili iz tog iskustva?
– Rekao bih da je najvažnije iskustvo iz ovog seminara saznanje da postoje mladi sa sličnim razmišljanjima širom regiona i da slika koju većina nas ima nije ni izbliza toliko mračna koliko bi se to iz medijskih izveštaja reklo. Lično sam angažovan i zainteresovan za pitanje pomirenja već duže vreme, te ovo za mene nije bilo iznaneđenje, ali je svejedno jedno veliko ohrabrenje. Kontakti i prijateljstva koji se formiraju tokom trajanja programa poput Omladinskih ambasadora pomirenja veliko su bogatstvo za koje sam siguran da će kod nekih trajati čitav život.
6. Koje aktivnosti planirate u budućnosti?
– Nakon završetka seminara, moje kolege i ja započeli smo medijsku i edukativnu kampanju, u kojoj ćemo pokušati da, u okviru svojih mogućnosti, promovišemo ideju pomirenja, njenu važnost za sva društva u regionu, a naročito za budućnost regiona kao celine. Kako pitanja poput ratnih zločina i odgovornosti za iste vrlo često okružuje jedan veoma čvrst sloj medijskog mraka i propagande širom regiona, ova aktivnost će zahtevati dosta hrabrosti i istrajnosti. Što se Beograda tiče, kolega ambasador Dušan Jovčić i ja organizovali smo 24. januara debatu i javnu diskusiju na Fakultetu političkih nauka pod nazivom „Kako doći do pomirenja u regionu?”, na kojoj su pored nas učestvovali i profesor Đorđe Pavićević i potpredsednik Narodne skupštine Žarko Korać. Kolegincice Ana Plavšić i Antonija Vidaković organizuju 30. januara u 18:00 sati u Info Room-u Kancelarije za mlade Beograda diskusiju na sličnu temu. Daljih aktivnosti će sasvim sigurno biti, ali će o njima tek biti razgovarano. Entuzijazam je u svakom slučaju na dosta visokom nivou.
Izvor: roomate.rs