Institut za evropske poslove uz podršku ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, Rockfellers Brother Fund i organizacije Civil Rights Defenders sprovodi projekat Branitelji i braniteljke manjinskih prava koji ima za cilj da pruži studentima prava, nedavno diplomiranim pravnicima, policajcima i onima koji se školuju za slična zvanja mogućnost da direktno doprinesu unapređivanju ljudskih prava u Srbiji i time unaprede veštine koje će im biti neophodne u poslu koji obavljaju ili će obavljati.
Program je ciljano namenjen ovim dvema velikim grupama budući da su one prve koja treba da zaštite ljudska i manjinska prava svih građana Srbije, ukoliko su ona ugrožena. Takođe, u toku pregovora Srbije sa Evropskom unijom, neke od najznačajnijih reformi dešavaće se u poglavljima 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe i osnovna prava, kao i na pravdu, slobodu i bezbednost. Uz informisanije učesnike u procesu reformisanja pravosuđa i policije, reforme će biti efektnije i efikasnije.
U toku programa koji je već iznedrio dve grupe od po 20 alumnista, učesnici imaju mogućnost da steknu potrebno znanje o institucionalnoj zaštiti ljudskih prava, različitim manjinskim grupama u svojoj zemlji, kao i mogućnost da se bolje upoznaju sa poteškoćama i izazovima sa kojima se pripadnici manjina, ali možda i oni sami svakodnevno suočavaju.
Tokom dva održana treninga, ukupno 40 učesnika će proći kroz program i upoznaće se sa metodama institucionalne zaštite ljudskih prava u Srbiji, kao i na koji način mogu pomoći osobama čija su prava narušena. Treninzi će istaći značaj jednakog zakonitog i pravednog pristupa pri odbrani građana u jednoj demokratskoj državi.
Polaznici će ovim putem biti opremljeni znanjem i veštinama od značaja za njihovu dalju karijeru. Takođe, učesnici će oformiti mrežu, gde će aktivno razmenjivati iskustva i raditi zajedno na unapređenju i očuvanju ljudskih prava u Srbiji.
Svi učesnici će nakon treninga biti u obavezi da ispune tri aktivnosti: pojavljivanje u medijima, organizovanje vršnjačke edukacije, kao i pisanje predloga praktičnih politika na temu branjenja prava manjinskih grupa.
Nakon treninga dobija se potvrda o učestovanju, a nakon izvršenih aktivnosti i sertifikat kao i, po potrebi preporuka.
Institut za evropske poslove uz podršku Ambasade SAD u Beogradu organizuje program Branitelji i braniteljke manjinskih prava u Srbiji koji će se održati u periodu od 26. novembra do 1. decembra 2019. godine u Kragujevcu. Program se fokusira na značaj i mehanizme zaštite prava manjina i ima za cilj da pruži mogućnost mladim pravnicima, advokatima, studentima prava i nedavno diplomiranim pravnicima da direktno doprinesu unapređivanju ljudskih prava u Srbiji i time unaprede veštine koje će im biti neophodne u poslu koji obavljaju ili će obavljati.
Modul u trajanju od tri meseca se sastoji od šestodnevnog treninga, organizacije vršnjačkih edukacija, medijskih pojavljivanja i pisanja predloga praktičnih politika. Prvi trening je specijalno namenjen mladim pravnicima, advokatima, studentima prava i nedavno diplomiranim pravnicima.
Pozivamo studente i studentkinje prava, mlade pripravnike, pravnike advokate i tužioce iz Srbije da se prijave za učešće u ovom programu. Biće izabrano 20 učesnika i učesnica u skladu sa njihovom motivacijom, principima regionalne rasprostranjenosti, kulturne i jezičke raznolikosti i ravnopravnosti polova. Posebno ohrabrujemo mlade pripadnike i pripadnice nacionalnih, verskih i drugih manjina da se prijave za učešće na treningu.
Program
Program obuhvata trening koji se sastoji iz predavanja, radionica, diskusije učesnika i učesnica sa univerzitetskim profesorima, pravnicima, predstavnicima organizacija civilnog društva i institucija o značaju zaštite prava manjina i njihovoj primeni u praksi i aktivnosti nakon treninga. Trening obuhvata i posete institucijama od značaja za trening poput suda, Ombudsmana i slično.
Trening se sastoji od pet radnih dana sa vrlo intenzivnom agendom. U okviru svakog dana organizovano je četiri celina u trajanju od po 90 minuta. Tokom treninga očekujemo da se razviju veštine i znanja učesnika i učesnica u cilju boljeg razumevanja koncepta ljudskih prava kao i da se usvoje mehanizmi za zaštitu i zastupanje oštećenih.
Nakon treninga učesnici i učesnice imaju obavezu održavanja minimum jedne vršnjačke edukacije, medijskog pojavljivanja i pisanja predloga praktične politike na teme koje su obrađivane na programu.
Način prijave
Molimo vas, popunjeni prijavni formular koji možete pronaći na sajtu Instituta za evropske poslove (https://iea.rs/) pod odeljkom „Aktuelni konkursi“ i u delu „Aplikacioni formular“ u okviru projekta „Branitelji/ke manjinskih prava“ pošaljite na adresu mrd@iea.rs, ne kasnije od 10. novembra 2019. god. do 10:00 časova. Lista odabranih učesnika biće objavljena do 12. novembra 2019. g. do 16h. Samo odabrani kandidati će biti kontaktirani od strane organizatora.
Troškovi
Odabranim kandidatima/-kinjama biće dodeljena jednokratna stipendija koja će pokriti sve troškove smeštaja, prevoza i ishrane tokom trajanja programa.
Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa programom prosledite ih na: mrd@iea.rs
Raspored
Datum | Aktivnost |
Raspisan konkurs za treću generaciju polaznika | 24. oktobar 2019 |
Rok za prijavu | 10. novembar do 10h |
Konačna lista učesnika i učesnica | 12. novembar do 16h |
Trening | 26. novembar do 1. decembar 2019. |
Aktivnosti nakon treninga | 1.decembar 2019. – 1. mart 2020. |
U fokusu rada Instituta za evropske poslove je praćenje pregovora Srbije sa EU i jačanje kapaciteta svih uključenih u procesu. Imajući u vidu složenost i dugotrajnost ovog procesa, Institut okuplja veliki broj stručnih saradnika sa kojima organizuje treninge, debate i druga usavršavanja zato što želimo da svojim radom doprnesemo boljem razumevanju evroatlantskih integracija. Institut radi na organizovanju treninga i pružanju multiperspektivnih informacija kako bismo omogućili aktivno učešće stručne javnosti i građana u procese donošenja odluka. Institut aktivno zagovara i zalaže se za temeljne reforme u okviru pegovaračkog procesa i u saradnji sa partnerima jačamo kapacitete Srbije da se suoči sa izazovima u globalnom svetu kroz zajedničko delovanje, koje za krajnji cilj ima aktivno članstvo Srbije u evroatlantskim okvirima za dobrobit svih građana.
Preuzmi Pravilnik o ponašanju učesnika i učesnica na treningu
Srećno!
Tim MRD 2019
Četvrta generacija
Treća generacija
Druga generacija
Prva generacija